Hobbi szinten és rendszeresen futó munkatársaink megosztják veled élményeiket a kezdeti lépésektől a versenyek dobogójáig vezető úton. Olvasd el tanácsaikat a megfelelő edzéstervről, a helyes táplálkozásról, futást támogató ruházatról, nyújtásról és bemelegítésről. Verseny beszámolók, terméktesztek, futás közösségépítő tippek – kövesd őket a személyes tanácsokért!
Ha pont azon gondolkozol, hogy futógépet vennél, akkor ez az írás neked szól! Számomra új értelmet nyert az otthoni edzés! Ismerd meg a T900B-t!
Tovább olvasok
Régen írtam az előző posztomat. Most meg is néztem március 25-én posztoltam, amikor is az új 500-as tájolót vettem górcső alá. Azóta sok minden történt, velem is és a tájfutó kollekcióval is. Ennek egyik szerintem legerősebb darabját az új 500-as lábszárvédőt teszteltem az őszi versenyek során. Hogy hogyan sikerült hamarosan kiderül.
Tovább olvasok
Ha meg kellene mondanom, hogy melyik ruhadarabot a legnehezebb kiválasztani, akkor jó eséllyel a melltartó jutna először eszembe. A megfelelő darabnak sok kitételnek meg kell felelnie. Így van ez a sportmelltartók esetében is, noha más termékelőnyöket kell figyelembe vennünk a vásárlásuk során. Igen, tudom, hogy a hölgyeknek van egy elenyésző százaléka, akik a melltartó-nélküliségre szavaznak, még sport közben is, de ebben a cikkben azoknak szeretnék segíteni, akik meg akarják találni a legkényelmesebb társat a futáshoz.
Tovább olvasok
2019. szeptember 27., 4 óra 45 perc, megcsörren a telefonom ébresztője. Jelzi, hogy itt az ideje felkelni és nekivágni a nagy „útnak”. Annak az útnak, amit annyiszor végigjártam már gondolatban. De fejben végigjárni és megélni, az nem ugyanaz, nagyon nem! Ott vagyok, már csak 2 óra van a rajtig, mégis még mindig hihetetlennek tűnik, hogy részese lehetek annak, amiről sokáig csak álmodoztam.
Tovább olvasok
Napsütéses időjárás ide vagy oda, az ősz, majd a tél beköszöntével a nappalok egyre rövidülnek. Sajnos a munkaidőnk ezen évszakokban sem kevesebb, így aki nem olyan szerencsés, hogy nap közben be tudja iktatni a futásokat, annak bizony maradnak a sötét reggelek, esték illetve a szürke délutánok. Két fontos dolgot kell észben tartanunk ilyen futások során: egyrészt nekünk is látnunk kell, hogy ne essünk orra, másrészt a közlekedésben résztvevő többi embernek is látnia kell minket, mindannyiunk biztonsága érdekében. Mutatom a hasznos láthatósági kiegészítőket őszi és téli sötétben futáshoz!
Tovább olvasok
Kedves Ősz! Köszönjük a színeket, az illatokat, az avar futásra csalogató hangját, a precízen megkomponált sport fotókat, a friss levegőt, ami ilyenkor körülölel. De. Mit vegyek fel futáshoz, ha reggel 4 fokkal vársz, délután pedig 24-el? Segítek…
Tovább olvasok
Hello Maltodextrin! Ki is vagy te valójában? Ott vagy a tömegnövelő szerek listáján és a diétás termékeken is. Hogyan lehetséges ez? Mitől vagy több és jobb, mint az egyszerű cukrok? Tárjuk fel a szénhidrátokról alkotott tévhiteket és nézzük át a fontosabb tudnivalókat a cukrokról, hogy ne maradjanak mumusként a köztudatban.
Tovább olvasok
Vége a nyárnak: ez sokakat elszomorít, hiszen bár a fák az ősz minden színében pompáznak, a reggelek egyre szürkébbek. Mások – mint én is – szeretik ezt az évszakot, hiszen végre nem olvadunk szét a napon, nem vakít el az allergia és nem esik rosszul a legvékonyabb anyag érintése is sportolás közben. A legtöbben év elején vágnak bele egy-egy új sportba, de a szeptember is csúcsidőszak ilyen szempontból. A gyerekek a suliba térnek vissza, mi pedig a nyári dorbézolás után a sporthoz. Nézzük, hogy a Decathlonban mekkora az az összeg, amiből el lehet kezdeni az őszi futást aszfalton, vagy terepen.
Tovább olvasok
2019. szeptember 27-én reggel 7 órakor rajtol el az idei Spartathlon. Athénból, az Akropolisz lábától indul majd a 400 futó, akik közül mindenki célba szeretne érni 28-án este 7 órára Spárta főterére. Mindenki azért indul, hogy a végén megérinthesse a Leonidasz királyról készült szobor lábát! Mások lehetnek a motivációk, a felkészülési szintek, teljesen mások lehetnek az életutak… mégis, a cél mindenkinél ugyanaz!
Tovább olvasok
Rengeteg lehetőségünk van megismerkedni különböző sportokkal, és az biztos, hogy egyikkel sem veszítünk semmit. Új élményekkel gazdagodhatunk, barátokra lelhetünk. Gyerkőceinknek pedig remek lehetőség egy új mozgásforma felfedezése. Az atlétika igazán érdekes sportág, ezért szeretném kicsit bemutatni, kiegészítve az én gondolataimmal ezzel kapcsolatban és természetesen kaptok egy kis ízelítőt a termékkínálatunkból. Atlétikára fel! 🙂
Tovább olvasok
Az ultrafutásról szóló cikksorozatunk utolsó részében a mentális felkészülésről olvashattok. Hogyan lehet felkészülni lelkileg egy ilyen hosszú versenyre?
Tovább olvasok
Az ultrafutásról szóló cikksorozatunk következő témája az öltözködés, felszerelés. Miket kell figyelembe venni, hogy elkerüljük a hibákat egy ilyen hosszú megmérettetés során?
Tovább olvasok
… és hogyan csinálom manapság jobban? Bár az ember az évek múlásával előbb-utóbb felnő, mégis szeretünk időről-időre visszatérni a gyermeki énünkhöz. A fizikai kihíváson kívül mi mással magyaráznánk azt, hogy felnőttként szeretünk a sárban dagonyázni, gumikerekeken átgázolni, szalmabálákon átmászni, és még sorolhatnám? Sőt, mindezért még fizetünk is! Személy szerint már a kisebb létszámú OCR (Obstacle Course Race, magyarán akadályfutás) versenyeket preferálom, de sosem felejtem el az elsőt.
Tovább olvasok
Örök kérdés talán: sózzunk, vagy ne sózzunk? Inkább árt, vagy jól hasznosul? Ha igen, mikor, mennyit, hogyan? Mitől függ a bevitele, miért van annyi fals információ róla? Görgessetek lejjebb és legyetek beSÓzva a választól! 😉
Tovább olvasok
Kutyával futás, canicross, Hard Dog Race… örvendetes módon hatalmas divatja lett ennek a műfajnak, a saját környezetemben is sok olyan ismerős akad, aki az utóbbi néhány évben vett a lábára futócipőt és indult el jószágával, hogy magával ragadja a futás eufórikus vortexe, és többé ne engedje el.
Tovább olvasok
Az Őrzők Alapítvány munkatársai és önkéntesei azért dolgoznak, hogy a Tűzoltó utcai Gyermekklinika onko-hematológiai részlegén kezelt daganatos és leukémiás gyermekek gyógyulási feltételei javuljanak. Most te is tehetsz gyerekek egészségéért, és ehhez csupán sportolnod szükséges. Szabó-Princz Orsolya, az Őrzők Alapítvány elkötelezett munkatársa mutatja be az alapítvány futónagykövet programját.
Tovább olvasok
Egyre többen választják hobbijukként a futást, sőt, sok iskolában is lehet ezt választani délutáni sportfoglalkozásként. Azonban futó legyen a talpán, aki nem sokall be a rengeteg friss ingertől és információtól, ami kezdőként kivédhetetlenül rázúdul. Elsőként a legfontosabb, hogy legyen megfelelő cipőnk, technikai ruházatunk és gondoskodjunk a folyadékpótlásról!
Tovább olvasok
Egy nagyon fontos és nélkülözhetetlen részhez értünk. Minél hosszabb egy megmérettetés, annál nagyobb szerepe van a jó frissítésnek. – Az ultrafutásról szóló cikksorozatunk következő részében egy megkerülhetetlen témáról, a frissítésről számol be a tapasztalt ultrafutó, Borbás Tibor Szabolcs.
Tovább olvasok
Úgy tűnik, az igazi nyár még kitart augusztusban, legalábbis ami a hőmérsékletet illeti. Érdemes előre gondolkodni, hiszen melegebb időben még több folyadékot veszítünk, pláne mozgás közben. Mire támaszkodhatunk a nyári záporok és az utcai kutak mellett futás közben? Az alábbi cikkben összegyűjtöttem nektek a folyadék szállítására alkalmas eszközöket, melyek az év bármely szakában jó szolgálatot tesznek futóversenyeken és edzéseken egyaránt. – Buczkó Bea ad körképet a frissítéshez tervezett kiegészítőkről.
Tovább olvasok
A Decathlon futó márkája, a Kalenji a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően egyre jobb és jobb futócipőkkel van jelen ezen a cseppet sem kicsi piacon. Idén végre megérkezett az intenzív futás legfontosabb szegmensébe, a futócipők közé a két újdonság: a KD light és a KS light. Múlt héten végre tesztelhettem a KS light cipőt, összehasonlítva a jelenlegi hűséges társammal, a korábbi szériás Kiprun Long-gal. – Buczkó Bea, szenvedélyes futó tesztjét olvashatjátok a cipőről.
Tovább olvasok
Becsülettel végigfutottad a telet, dacolva a mínuszokkal, megküzdöttél a tavaszi és nyár eleji szeszélyes időjárással, de most bizonytalan vagy, hogy bepakold-e a futócipőd a bőröndbe? Végül is pár nap kihagyás belefér, nem? Ha nem versenyre készülsz, akkor természetesen igen! Ha mégis úgy döntesz, hogy futva fedezed fel az ismeretlen vidéket, vagy nyugodtabb lélekkel kóstolnád meg a helyi ínyencségeket, akkor ne habozz tovább. Mutatom, hogy én mit vittem magammal a legutóbbi nyaralásomra. – Buczkó Beáta, terepfutás országos sportfelelős írása.
Tovább olvasok
Az interjúsorozat folytatódik! 🙂 Egy igazán izgalmas párosítás a futás és a jóga. Sok alkalommal gondoltam már én is rá, hogy ez a két sport milyen tökéletesen kiegészítheti egymást. Kitartó és szorgalmas embernek tartom magam, főleg, ha sportolásról van szó, de sajnos a futást eddig akárhányszor, akárhogyan próbáltam, nem sikerült megkedvelnem…szerencsére azonban vannak emberek, akik felismerték mindkét sport nagyszerűségét, itt van például Csikós Szilvia kolléganőm, akivel a két sport kapcsolatáról beszélgettem.
Tovább olvasok
A cikksorozat előző részében leírtam, hogy a legfontosabb az ultrafutás világában a saját utunk megtalálása és követése. Számos érdekes és inspiráló történetet találni a világhálón, rengeteg szélsőséggel és különlegességgel. Szinte mindenki máshogy csinálja, pedig a célok körülbelül ugyanazok, de mégis teljesen mások. Ebben a cikkben az én utam felkészüléseit mutatnám be nektek, az én szemszögemből, az általam helyesnek vélt módon.
Tovább olvasok
Futóként bizonyára hallottál már a Kalenjiről, mely a Decathlon futótermékeinek márkája. A cikk betekintést nyújt a márka történeti hátterébe, megismerheted, honnan ered az elnevezés, mi a márka filozófiája és milyen termékeket kínál a futók számára!
Tovább olvasok
Itt a nyár, már túl vagyunk az első hőségriadón, és sorra jönnek a kérdések a kutyával futós csoportokban: Hogy lehet ezt átvészelni? A jó hír, hogy mi is és a kutyánk is valamelyest szoktatható a meleghez, feltéve, hogy okosan adjuk nekik.
Tovább olvasok
A Spartathlonra készülő Borbás Tibor Szabolcs az ultrafutás világában szerzett tapasztalatait osztja meg következő cikksorozatában, melyből az első írást olvashatjátok.
“Következő cikksorozatommal az a tervem, hogy leírjam tapasztalataimat a felkészülésről, frissítésről, öltözködésről.
Tovább olvasok
Nem tudok lemondani a futásról, az életem része lett a heti 3 alkalom szaladás. Nyári hőségben is képes vagyok nekiindulni a távnak. Összeírtam, nekem milyen praktikák váltak be a 30 fok feletti hőmérsékletben való futáskor.
Tovább olvasok
A Spartathlonhoz vezető út című cikksorozatunk utolsó írását olvashatjátok Borbás Tibor Szabolcstól.
Tehát sikerült megfutnom a Spartathlonhoz azt a szintet, ami elég a biztos induláshoz. De tudtam nagyon jól, az hogy egyszer sikerült, nem azt jelenti, hogy akkor nyugodtan vághatok neki majd a nagy útnak!
Tovább olvasok
Ha már voltál városi futóversenyen, gondolom egyszerű felidézned a frissítőpontok élményét: sörpadokra kihelyezett víz, izotóniás ital egyszer használatos műanyag pohárban. Átfurakodsz az asztalok előtt vergődő tömegen, felkapsz egy teli poharat, megiszod a felét, a többit magadra öntöd, majd egy elegáns mozdulattal jó esetben az út szélén található kukába dobod. A pohár nettó használati ideje kb. fél perc.
Tovább olvasok
A Spartathlonhoz vezető út című cikksorozatunk harmadik írását olvashatjátok Borbás Tibor Szabolcstól.
A 2018-as évem felkészülésének 2017 november végén álltam neki. Két fő versenyem volt kitűzve az évre, és mind a kettő teljesen ismeretlen táv volt számomra. Hosszabbnak és keményebbnek bizonyult minden eddigi teljesítésemnél, ezért a felkészülésemet is minden eddiginél keményebbre terveztem!
Tovább olvasok
Már jócskán tart a tájfutó versenyszezon, így itt az idő, hogy egy termékbemutatóval jelentkezzem. A Geonaute új szimboltartóját teszteltem, íme a Termékmustra-sorozatom első része: nézzük meg közelebbről és lássuk, hogy szuperál az új szimboltartó versenyhelyzetben.
Tovább olvasok
A sport számomra sosem a teljesítményről szólt, és sokáig nem is épült be úgy igazán a mindennapi életembe. Viszont amióta sportáruházban dolgozom és a sport a munkám részét képezi, túlzás nélkül állíthatom, hogy megváltozott az életem.
Tovább olvasok
A Spartathlonhoz vezető út című cikksorozatunk második írását olvashatjátok Borbás Tibor Szabolcs tollából.
“Előző cikkemet ott fejeztem be, hogy a 2017-es szezonomnak próbáltam úgy nekiállni és a versenyeken is úgy teljesíteni, hogy az elég lehessen a Spartathlonra való jelentkezésemhez.
Tovább olvasok
A húsvéti hosszú hétvégén gyönyörű, napsütéses időnk volt, így kár lett volna kihagyni a futást. Mi a Mecsekben, a Zengő lábánál töltöttük ezt a pár napot és ki is használtuk a változatos terep adta lehetőségeket.
Tovább olvasok
Borbás Tibor Szabolcs írásain keresztül betekintést nyerhetünk az ultrafutás világába és megismerhetünk egy hihetetlenül inspiráló történetet. A több részből álló cikksorozatban Tibor elmeséli, hogyan lett futó, honnan jött a Spartathlon teljesítésének gondolata, végigkísérhetjük útját a felkészüléstől egészen a versenyen való részvételéig.
Tovább olvasok
Április 8-án fél 3 magasságában a felsőpakonyi kisvasút melletti réten gyülekeztünk a Kalenji Bükk Mountain Trail szervezőivel és még néhány szponzorával, hogy az idén először megrendezésre kerülő terepfutó verseny rövid távját befussuk. Ez amolyan helyszínbejárás volt terepfutó módra.
Kaszás Anna, futás sportigazgató írása.
Tovább olvasok
Nagyon divatos manapság a pulzusmérő készülékek használata főleg futáshoz, de más sportokhoz is előszeretettel használjuk. Balázs Kata, a hobbi futásért és elektronikáért felelős termékképző, sporttanácsadó pulzusmérésről szóló írását olvashatjátok.
Tovább olvasok
… de úgy is csak később fogsz rájönni. Legalábbis én sokáig nem tudtam figyelmen kívül hagyni egy-két dolgot, ami miatt sokszor voltam szomorú, motivációt vesztett, de visszagondolva már csak nevetni tudok rajta. Ne hagyd, hogy mások vagy a saját butaságaid elvegyék a kedved a futástól! Következzen egy „Mit ne csinálj” lista kezdőknek.
Tovább olvasok
Vannak az embernek nagy céljai, és vannak vágyálmai… Nekem tavaly nagy célom volt hat perc alá tolni a kilométerenkénti időmet, a héten viszont meglepetésemre eljutottunk 5:01-ig! Tudom, hogy ez a profik között mosolyogtató eredmény, de velem madarat lehetne fogatni!
Tovább olvasok
A kocogás, hobbi futás az egyik legideálisabb sport a fogyáshoz vagy az optimális testsúly megőrzéséhez. Hogyan égessük el a legtöbb kalóriát futással? Mire kell figyelni, ha fogyni szeretnénk? Összegyűjtöttem pár hasznos tudnivalót a témával kapcsolatban.
Tovább olvasok
Már csak néhány nap és az áruházakba érkezik a Begin 100 – egy tájoló, mely kifejezetten azoknak készült, akik most szeretnének megismerkedni a tájfutás adta szépségekkel.
Tovább olvasok
Unod már ugyanazokat a köröket róni a Margit-szigeten vagy a közeledben található rekortán pályán? Eleged van az utcák túlzsúfoltságából és abból, hogy a szűk járdákon állandóan az el-elmélázó sétálókat kell kerülgetni? Egyhangúnak találod már a sík aszfalton való futást? Ha határozott igen a válasz, akkor rakd félre a benned lévő kétségeket és szabadulj ki a természetbe! Próbáld ki a terepfutást!
Tovább olvasok
Kicsit pironkodva hívom az én szintidőmmel canicrossnak (kutyás futás) a produkciónkat, hisz ennél sokkal gyorsabb csapatásról szól ez a sport, ám egyre inkább érzem, hogy elhagytuk a kutyával futás hagyományos szintjét. Első idei futinkon Rebi nagyon odatette magát, és életem egyik leggyorsabb idejét ráncigálta ki a lábaimból.
Tovább olvasok
A múlt héten a nemzetközi termékképzés keretében elindítottuk az idei évet. Huszonhat országból érkeztek kollégák, hogy megismerkedjenek a gyártás hátterével és ennek keretében az idei évben az áruházakba kerülő speciálisan a tájékozódási sportolóknak kifejlesztett termékekkel.
Tovább olvasok
A KE Cross Run sikere után a Kaposvári Egyetem belevágott a lecsóba és meghirdetett egy futamot a kutyásoknak is: 4 km-en, akadályokkal nehezített pályán próbálhatják ki magukat, az érdeklődők. Az utóbbi években egyre-másra rendezik a különböző versenyek kutyával futható számait is, így a bőven van miből válogatnunk erre az évre. Lássuk, mit tartogat a kaposvári kaland.
Tovább olvasok
Nemcsak a futásnak, hanem a sportnak általában, rengeteg jótékony hatása van a szervezetünkre, melyekkel sokan egyáltalán nincsenek tisztában. Azt tapasztalatból tudjuk, hogy futni jó, de miért is?
Tovább olvasok
Alig két hónap múlva indul az új tájfutó versenyszezon. Ha épp a téli alapozásod felénél tartasz és motivációra van szükséged, jó helyen jársz. Ha pedig gondolkozol azon, hogy kipróbálod ezt a sportot, bemutatom neked, miről is szól a tájfutás, és milyen képességekre kell szert tenned, hogy jó legyél benne.
Tovább olvasok
Íme néhány Gyakran Ismételt Kérdés, amit minden tájékozódási futónak feltettek már legalább egyszer. És íme néhány gyakran ismételt válasz, amit mindig örömmel adunk a kíváncsi érdeklődőknek. Figyelem, ismeretterjesztő tartalom következik!
Tovább olvasok
Langyos júniusi este volt. Épp vártam, hogy kezdődjön a Portugália-Spanyolország világbajnoki csoportmérkőzés, amikor chat-üzenetem érkezett. Csapattársam és régi jóbarátom volt az, izgatottan mutatta, milyen szuper terepeket talált a norvégiai Bergen község közelében az omaps.net adatbázisában. El is fantáziáltunk rajta, hogy a jövőben egyszer biztosan elutazunk oda edzeni, felfedezni a környéket. Ekkor még nem sejtettük, hogy alig két hónap múlva egy Bergenbe tartó Wizzair-járaton ülünk majd, és az idei év legnagyobb kalandja vár ránk.
Tovább olvasok
A cikk előző részében megtudtuk, miért is szuper kiegészítője a jóga a futásnak, és sorra vettünk néhány, a keresztedzés során gyakorolható jógapózt. Az alábbiakban azokkal az ászanákkal ismerkedünk majd meg, amelyeket a futás utáni nyújtás során alkalmazhatunk.
Tovább olvasok
Még nem késő beszerezni a karácsonyi ajándékokat! A futás szerelmeseinek készültem három ajándékötlettel – nem csak karácsonyra, hiszen ezek időtálló, hasznos kiegészítők minden korosztály számára.
Tovább olvasok
A tájékozódási sportok kapcsán, legyen az akár futás vagy épp lovaglás, mindig felmerül a kérdés: “OK, de hogyan gyakorolhatom egyedül? Honnan lesz térképem? Hogyan mérhetem az időmet?”
Tovább olvasok
A jóga a futás legjobb barátja. Miért is? Na nem(csak) azért, mert az ellentétek vonzzák egymást…
Tovább olvasok
Közel egy évvel ezelőtt, miután a Decathlonon belül kialakult a tájfutás, mint egyedülálló sport, egy szép januári napon, egy szuper képzés keretein belül volt szerencsém kipróbálni ezt a remek sportot. Nagyon megtetszett, hogy nem csak futni kell a nagyvilágba, hanem a futásnak célja van, és nem csak azért futottunk, hogy a végén kijelenthessük, igen lefutottunk 10 km-t…de vajon élveztük is mindezt…? Nos a tájfutást kijelenthetem, hogy igen, nagyon is élveztük. Azóta a sportot még 2-3 alkalommal űzhettem, bár a versenyzést még nem próbáltam benne…de ami késik, nem múlik. – Kaszás Anna, futás és lovaglás országos sportigazgató élménybeszámolója a tájlovaglásról.
Tovább olvasok
Napjainkban talán világszinten az egyik legfelkapottabb téma a globális felmelegedés, a klímaváltozás, és ezek hatásai környezetünkre, Földünkre, életünkre. Nem csak magánemberként, hanem futóként is igyekszem tenni környezetünk védelme érdekében. A cikksorozat második részében további környezetbarát tippeket osztok meg, melyeket a sportolás, futás során tudunk hasznosítani.
Tovább olvasok
A futás unalmas. Fájdalmas, uncsi, meleg van, hideg van, fáradt vagyok, álmos vagyok, sokat dolgoztam, most megy épp egy jó műsor a tévében, meg amúgy is bolond, aki fut. Ha néha téged is utolér a motiváció teljes hiánya, és legszívesebben beülnél egy üveg nutellával a tévé elé, miközben az életeden rágódsz, akkor az alábbi tippek talán neked is segítenek abban, hogy a futás mégse legyen olyan szörnyű.
Tovább olvasok
Napjainkban talán világszinten az egyik legfelkapottabb téma a globális felmelegedés, a klímaváltozás, és ezek hatásai környezetünkre, Földünkre, életünkre. Sajnos egyelőre a világ nagy része nem tulajdonít nagyobb jelentőséget ennek, és az emberek azt gondolják, hogy egyedül nem képesek nagy változásokat elérni. Pedig ez nem igaz! Magánemberként nagy hangsúlyt fektetek a környezetvédelemre, törekszem a hulladékmentes életmódra, keresem a zöld megoldásokat, ezeket a törekvéseket pedig igyekszem beépíteni a sportba, átültetni a futásba is. Íme néhány egyszerű, környezetbarát tipp, melyek segítségével te is felelős, „zöld” futó lehetsz!
Tovább olvasok
Áprilisban indítottuk útjára az első, kifejezetten tájékozódási futáshoz tervezett terméket a Decathlon fejlesztésében. Sajnos az azonnali tesztet a végső termékkel egy sérülés megakadályozta, de most, hogy ismét elkezdtem futni, már semmi nem mentette meg az éles bevetéstől!
Tovább olvasok
Eső, szél, hó, fagy, mínuszok…A Télapónak meg sem kottyan. A hideg beköszöntével mégis sokan futópadra cserélik a szabadban futást. Na de mégis hol jobb? Futópadon vagy a szabadban?
Tovább olvasok
Futás után szauna, miért ne? A szaunázás számos jótékony hatása mellett segít az izmok regenerációjában futás után, így kitűnő kiegészítője lehet a nyújtásnak. Ha nem is tudsz eljárni a hét minden edzése után, heti egyszer érdemes beiktatni egy-egy ilyen alkalmat!
Tovább olvasok
A közelmúlt eseményei ismét felhívták a figyelmünket arra, hogy mi nők, mennyire védtelenek vagyunk. Egyre rövidebbek a nappalok, így szinte biztos, hogy mindannyian futunk sötétben is. Az alábbiakban néhány önvédelmi tippet osztanék meg veletek, amelyek segítségetekre lehetnek szorult helyzetben.
Tovább olvasok
Egy páran talán hallottátok, de a sors és egy rossz mozdulat következtében keletkezett térdszalag sérülés miatt már 6 hónapja nem futottam. A műtét júliusban megvolt, a fájdalom szerencsére elmúlt, így hamarosan ismét futócipőt húzhatok és élvezhetem a sport és az erdő gyönyöreit. Legalábbis ez a terv! Hogy milyen elvek alapján álltam mindehhez hozzá, ezt szeretnem nektek bemutatni.
Tovább olvasok
Megfáztál és habozol, hogy elmenj-e futni? Egy kis nátha nem lehet akadály! Vagy mégis? Az alábbi cikkből kiderül!
Tovább olvasok
Arra készülsz, hogy megveszed életed első futócipőjét? Vagy már ezer éve koptatod az aszfaltot az ezeréves, utoljára gimiben használt sportcipődben és elérkezett az idő a váltásra? Az alábbi cikkben röviden összefoglalom, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni futócipő vásárlása során.
Tovább olvasok
Rendszeresen futok, ez az egyik kedvenc mozgásformám. Gyakran kapok kérdéseket barátaimtól az edzésemről, így most összegyűjtöttem, hogy nekem mi vált be. Gyakorlati tippek hobbi futóknak.
Tovább olvasok
Ha szeretsz olvasni és emellett futni is, kösd össze a hobbijaidat: olvass a futásról!
Tovább olvasok
Mindenki ismeri az elcsépelt mondást, miszerint a gyümölcs egészséges és számtalan jótékony hatása van szervezetünkre. De mennyire ismerjük a gyümölcsöket valójában? Hogyan érdemes fogyasztani, és futóként melyiket válaszd, hogy formában maradj?
Tovább olvasok
Mióta elindultak a blog tájfutással foglalkozó fejezetei, többször is megkaptam már a kérdést: « OK jól van, de hogyan kell használni egy tájolót, iránytűt? » A következő cikkben ebben szeretnék nektek segíteni!
Tovább olvasok
Nyár, meleg, hőségriadó, melegrekordok… Őszinte írás arról, miért nem tudom rávenni magam a futásra.
Tovább olvasok
Két ember két út, de a végén mindkettőnek ugyanaz a cél lebegett a szeme előtt: lefutni legalább egyszer a maratoni távot. Talán védettséget, elpusztíthatatlanságot remélve tőle, mint ahogyan tettem ezt én is 2014-ben. Nincs is ezzel semmi gond, ha az eszközeinket a feltételeinkhez tudjuk igazítani. Éppen ezért a felkészülésnek, szinte mindenkinél, testreszabottnak kell lennie. Ne ijedjetek meg! Nem önjelölt edző vagyok, csak egy negyven éve futni szerető ember, aki a futóközössége vezetésében is leli örömét. – Tóth Józsi, maratonista, soroksári sporttanácsadó írását olvashatjátok.
Tovább olvasok
Miért is szeretem a munkámat? Azért is, mert nagyon sok érdekes emberrel találkozhatok, júliusban egy ilyen emberrel beszélgettem. Egy pragmatikus álmodozóval, aki fejébe vette, hogy nyugdíjas korában szeretné megreformálni a tájfutást! Ismerjétek meg Luc Cloostermans-t és a Go4orienteering (Go4O) koncepcióját.
Tovább olvasok
Bár csak hobbi szinten és nem is olyan régóta futok, azért részt vettem már jó pár futóversenyen. A kezdetekben mindig aggódva, tele izgalommal hajtottam álomra fejemet, és még elalvás előtt is azt számolgattam, mikor, mit, hogyan kell majd ennem a megmérettetés előtt, hogy ne érjen meglepetés a verseny során.
Tovább olvasok
Vajon szabad-e minden sportágat kortól függetlenül elkezdeni, avagy nincs olyan, hogy lehetetlen, és soha nem késő semmi? Belekóstoltam.
Tovább olvasok
Az áprilisi félmaratonom óta valahogy nem találtam a helyem a futásban, céltalanná, üressé és nehézkessé váltak az edzések. Teljes motivációhiánnyal küzdöttem, nem élveztem egyáltalán, még a kocogást sem. Ilyenkor nincs más teendő, mint újra végiggondolni a célokat, hogy újra élvezettel teljenek az edzések. Következzen 5 tipp, hogy (újra) megtaláld az örömöt a futásban!
Tovább olvasok
A Futrinka utca futóközösség lelkes tagjai a soroksári Decathlon áruháznál találkoznak minden kedden. A cél közös: futni egy jót, együtt, kilépve a napi rutinból, hátrahagyva a munka utáni fáradtságot. A közösséget összefogó, az egykor maratonfutó Tóth Józsi több, mint 40 éve tudja, miről szól ez a sport…
Tovább olvasok
Ahogy korábban írtam, a tájfutás alapvetően egyszerű: egy térkép, egy tájoló és egy jó környezet, jó alkalom szükséges hozzá mindösszesen. Azonban, ha szeretnétek komolyabban is, versenyszerűen űzni a sportot, akkor bizony szükség van néhány speciális eszközre, amelyek sportolás közben segítik, megkönnyítik az életeteket.
Tovább olvasok
Akkor még nem gondoltam, de 2002 decembere és egy kíváncsiságból elkövetett edzéslátogatás megváltoztatta az életemet.
Tovább olvasok
Ha valaki belelátna a gondolataimba futás közben… Szeretek futni, mégis az utálattól kezdve egészen az igazi „flow” érzésig sokszor minden megtalálható a palettán abban a röpke fél-egy órában, amíg futok… a hosszabb távokról nem is beszélve!
Tovább olvasok
Alapvetően a fő sportom a tájfutás, tájékozódási futás. Lassan 16 éve űzöm, és az élet úgy hozta, hogy most már fő munkaidőben is ezzel foglalkozhatom. Sokak számára azonban ez egy ismeretlen világ, egy bonyolult, misztikus kihívás, amelynek ha teljesen őszinte akarok lenni, van is némi alapja. A következő néhány posztomban azonban emellett szeretnék rávilágítani a szépségeire is! Honnan indult, hogyan lehet kipróbálni és miért jelenleg is milliók kedvenc elfoglaltsága. Ki tudja? Egyszer talán, kedves Olvasó, a Tiéd is ez lesz?
Tovább olvasok
Szereted a Decathlon Blogot? Szeretsz futni és ismered a Kalenji márkát? Ha igen, ha nem a válasz, találkozzunk június 2-án délután a Nyugati téri Decathlon áruházban, ismerjük meg egymást és fussunk egy jót!
Tovább olvasok
Rontó Zsolt, futónagykövet lassan 8 éve versenyszerűen atletizál. A Kalenji AT mid szöges futócipőről alkotott benyomását, tapasztalatait olvashatjátok ebben a cikkben.
Tovább olvasok
Dunai Hunor termékképző lehetőséget kapott, hogy tesztelje a Kalenji, Kiprun Fast névre hallgató futócipőjét. A technikai tulajdonságokra is kitérve, saját tapasztalatait osztja meg ebben a cikkben.
Tovább olvasok
Egyik pillanatról a másikra fordult át a tél tavaszba,sőt igazából nyárba, így nem sok időnk volt hozzászokni a hirtelen jött évszakváltáshoz. Míg a hidegben hajlamosak vagyunk könnyedén venni a futás közbeni frissítést, addig melegebb időben ezt nem engedhetjük meg magunknak! Vedd komolyan a folyadékpótlást!
Tovább olvasok
Lassan hagyománnyá válik, hogy április első hétvégéjén félmaratont futok. Míg egy évvel ezelőtt nem igazán tudtam, mire vállalkoztam, idén azt gondoltam, mindent megteszek a megfelelő felkészülés és a megálmodott célok elérése érdekében. Persze még a második félmaratonból is le tudtam vonni a tanulságokat…
Tovább olvasok
Völgyi Attila hosszútávfutó, a Nyugati téren található Decathlon áruházban eladó, Kalenji termékképző évek óta. A maratoni távot kitűnően ismerő Ati lehetőséget kapott, hogy az új Kalenji Kiprun Long és Fast cipőket tesztelje. A Kiprun Long futócipőről készült élménybeszámolóját, első tapasztalatait olvashatjátok ebben a rövid cikkben.
Tovább olvasok
Már átléptél egy bizonyos szintet és szeretnél kilépni a kocogás jóleső komfortzónájából… futogatsz, de nem vagy elégedett a teljesítményeddel… többet akarsz… futni akarsz, minél gyorsabban…
Tovább olvasok
Megérkezett a legújabb habszivacs technológia a Kalenjikbe. Polcon figyel és várja, hogy megtalálja a nagy Ő, azaz új gazdája, aki bő 1000 km-t eltáncol – akarom írni, elfut benne. Mit fut… élményeket szerez, kalandokkal gazdagodik és mindezt biztonságban. Hadd szóljon, a Kalensole!
Tovább olvasok
Sokan félünk sötétben futásnak eredni. Tény, hogy mindenhol akad olyan környék, mely egyedül nem a legbiztonságosabb, de megfelelő ruházat és kiegészítők mellett, akár egy futótárs kíséretében nincs okunk a félelemre. Mire figyelj, ha sötétben szeretnél futni?
Tovább olvasok
Nézd meg a maratoni befutók arcát. Szenvedés, öröm, fájdalom, meghatottság, diadal, önbizalom. Őket vajon mi motiválja? Nézd meg az én arcom…
Tovább olvasok
Előző cikkemben már két versenyélményemet összefoglaltam. Jöjjön a többi!
Tovább olvasok
2017 utolsó napja, életemben másodszor snowboardon. A sok esés közül az egyik nem sikerült túl szerencsésen. Az eredmény egy törött hüvelykujj, 3,5 fél hét mozdulatlanság. A rendelőben félve kérdeztem meg: „De azért futni futhatok, igaz?”
Tovább olvasok
Bár nem vagyok nagy futó, 2017-ben mégis jó pár futóversenyen indultam. Több volt tervezve, de a nem mindig jól működő time managementemnek és az ingadozó futókedvemnek hála csak 5 érmet akaszthattam a nyakamba. Megfordultam nagy futóversenyeken, szárnyát próbálgató terepfutáson, pár ezer fős félmaratonon és népszerű sárdagonyán is. Ha Te is kedvet kaptál a futáshoz és szívesen próbára tennéd magad egy versenyen, akkor válaszd a hozzád legjobban illőt.
Rövid összefoglaló 2017-es élményeimről, hogy legyél képben, mire fizetsz be!
Tovább olvasok
Te is kipróbálnád magad egy futóversenyen? Szívesen megmérettetnéd magad, vagy csak a hangulat miatt indulnál? Ha még sosem tetted, íme néhány praktikus ötlet, amit szem előtt tartva a saját dolgodat könnyíted meg.
Tovább olvasok
Amikor futok, nyilvánvalóan nem látom magamat kívülről. Szeretem azt hinni, hogy kecsesen szökellő gazellaként vagy éppen sebesen száguldó gepárdként suhanok az utakon. A valóságban viszont sokkal inkább egy ziháló, cammogó medvére hasonlíthatok, aki megpróbál futni…
Tovább olvasok
Eltelt egy év, ilyenkor mindig jólesik kicsit megpihenni és végigtekinteni a 12 hónap alatt összegyűjtött élményeken, eseményeken. Futóként egészen más mértékegységek és szempontok mentén történik a számvetés: idő, kilométer, versenyek száma, szintkülönbség, magasság, terep, elért célok, megvalósítandó álmok… Megmutatom, milyen volt az én 2017-en, és mit tervezek 2018-ra…
Tovább olvasok
Karácsony közeledtével mindannyian “letesszük a lantot” és pihenésre adjuk a fejünk. Mindenki másképpen, sokan például azzal, hogy egy közös, családi filmezéssel koronázzák meg az ünnepeket. Ehhez hoztam egy futáshoz eléggé dukáló filmajánlót.
Tovább olvasok
Körbejárom az aktuális őrületet a futók, fitneszesek és más sportolók körében: SMR-t mindenkinek! A népszerűvé vált henger lesz a terítéken, és megpróbálom kideríteni, hogy eszik-e vagy isszák. Okkal felkapott, vagy csak… Gyertek! Nyújtás, pajtás!
Tovább olvasok
Idén kezdtél el futni és a nyári, jó időben történő edzések után nehéz megszokni a hűvösebb levegőt? Vagy eddig a futópadok szalagját koptattad és nem mertél kimerészkedni a fagyosnak vélt télbe? Rakd félre a félelmeidet, előítéleteidet és próbálj meg télen is a szabadban futni!
Tovább olvasok
A keresztedzés azt jelenti, hogy a futás mellett másféle mozgást is végzel, elsősorban a teljesítményed javulása érdekében. Vagy unod a futást és feldobnád az edzéseket? A keresztedzés számos előnnyel jár, próbálj ki te is valami újat!
Tovább olvasok
Úgy hozta a sors, hogy Völgyi Attila képzőtársammal a Kalenjinél kiérdemeltünk egy franciaországi futóversenyen való részvételt. Amit nem olyan rég be is hajtottunk, pontosabban futottunk. Élménybeszámoló következik.
Tovább olvasok
A dolog úgy kezdődött, hogy Alexa, a volt kolléganőm véletlenül kiejtette a száján ennek a mozgástípusnak a nevét. Természetesen lecsaptam a dologra, mert már nyár óta tolom-görgetem magam előtt ezt a problémát. Ha külön-külön nem ment, gondoltuk, megpróbáljuk együtt is.
Tovább olvasok
Sokáig nem értettem, miért nevezik a téli hónapokat az alapozás időszakának. Miben különbözik ez a pár hónap az év többi periódusától? Igyekeztem rájönni a válaszra.
Tovább olvasok
A futáshoz nem kell sok minden, főleg az elején. Egy futócipő, és irány a természet! De indulás előtt nem árt tisztázni magunkban pár kérdést. Hány alkalommal szeretnék futni és milyen sebességgel? Mennyi időt tudok futásra szánni? Hány kilométert szeretnék teljesíteni? Ilyenkor jól jön egy edzésterv!
Tovább olvasok
Elég gyakran felmerülő kérdés. Hogy mennyire is jó a régen használt futócipőnk? Hogy jó ötlet-e szaladásra használni a pince mélyéről kibányászott surranót? Egyszerűen vághatjuk rá a nemet, vagy mégsem? Hiszen nincs olyan rossz állapotban, jó lehet ez még. Nem? Hogyan is van ez? A következő posztban körbejárom ezt a kérdést. Hajtás tovább!
Tovább olvasok
A futáshoz nem kell semmi más, csak egy jó futócipő nagy adag elhatározással. Aztán új futófelső, meg hidegben futókabi, mert az motivál. Persze kellhet még a zene, ahhoz a füles meg a telefon, amit mégis hova tegyünk? Jöhet a karpánt vagy övtáska. A határ persze, a csillagos ég. Egy idő után legtöbbünk új célokat állít magának, akár a táv vagy az idő tekintetében, ehhez órákat, alkalmazásokat használunk. Na lehet, hogy ezért kaptam meg én is az otthoniaktól, hogy tovább tart az elindulás, mint maga a futás? Összeszedtem nektek, hogy én miket használok, mik könnyítik meg a futásaimat.
Tovább olvasok
Szeptember második hétvégéjén zajlott le az elég népszerű és kedvelt repülőtársaság fő támogatásával a 32. Budapest Félmaraton. Ismételten élményekben dúskálhattam, ám ma nem én leszek a főszereplő. A mai cikk Licsák Andrisra, a logisztikai központunkban dolgozó munkatársamra fog kiéleződni. Miért is? Részletekért hajtás tovább.
Tovább olvasok
Érezted már úgy, hogy rengeteg energia van benned, hogy szuperül fog menni majd a verseny? Miközben a fejedben mégis ott motoszkált a gondolat, hogy nem is igazán készültél fel? Nem baj, úgyis simán végigcsinálod! Vagy mégse? Avagy, miért is legyen a felkészülés mindig alap dolog.
Tovább olvasok
Nemrég érkezett hozzánk ez a kérdés, és mivel én is elég gyakran szembesülök ezzel a problémával, így gondoltam, megosztom veletek, hogy ilyen esetben mit szoktam tenni.
Tovább olvasok
Már aktívan pörög a polcokra is kikerült Kalenji legújabb klasszisa, a sziklás terepek új Conanje, a Kiprun MT. Tavasszal még csak hír volt, most már tény, hogy itt van. Aktuális posztomban hoztam egy kisebb beharangozót, egy eléggé hatásos videót és jó pár olyan gondolatot arról, hogy miért is lehet a hosszabb terepfutások kiemelkedő partnere ez a gall tervezők legújabb modellje. Allez!
Tovább olvasok
A nyári szünet végéhez közeledve sokan rászánják magukat a rendszeres sportolásra. A laza, lustálkodós nyári napokat lassan felváltják az órarendet szigorúan követő, tanulós, munkába járós hétköznapok. Ilyenkor talán még nehezebb megteremteni a munka-család-sport egyensúlyát.
Tovább olvasok
Minden nyáron, (majdnem) minden futó akadálya a következő kérdés: ilyen nagy melegben futni menni? Nincs mese, az edzés nem állhat meg, mennem kell. Mennem kell? Egy biztos, hogy ebben a posztban körbejárom a történetet és három pontban kiemelem, hogy mire is figyelj a kánikulában futás során. Allez!
Tovább olvasok
Imádsz futni és legszívesebben napi két edzést is beiktatnál a mindennapjaidba? A túltengő energiától és a bizonyítási vágytól hajtva random futóversenyekre nevezel be, amivel szinte egy szabad hétvégéd sem marad? Ha nem is vagy ilyen sarkított helyzetben, néha jobb nemet mondani…
Tovább olvasok
Ebben a nagy hőségben nehezebben vesszük rá magunkat a futásra, sok esetben még este 9-kor is fülledt a levegő. Bevallom, hogy 30 fok felett én is inkább a strandot választom a futópálya helyett. A vízparton, napozás közben viszont állandó kellékem a könyv, és ha már nem futok, legalább olvasok a futásról…
Tovább olvasok
Ha egyszer elkezdesz futni, nincs megállás. Lassan megunod a jól bevált futópályákat, kimerészkedsz az erdei ösvényekre, egyre több versenybe kóstolsz bele, először a fővárosban, nagyobb városokban, de még vidékre is képes vagy elutazni egy-egy felejthetetlen élményért. Vagy éppen külföldre.
Tovább olvasok
Érdekes alkotásokkal szaladtam szembe nem olyan rég. A mozgásvilág.hu tesztelt és cikket írt a Kalenji terepfutó cipőkről, a Kiprace Trail és Kiprun XT6-ról. Karakteres, mókás és nem kicsit hasznos irományokat alkottak a szerkesztők. Ami nagyon is hagy maga után mondanivalót, azaz írnivalót, hogy a “felboncolt” alanyok elég kiváló eredményt és értékelést kaptak! Hajtás tovább!
Tovább olvasok
Lúdbőr. A katarzis adta örömmámor. Izgalom miatti gombóc a torokban. Ezeket éreztem, mikor a Láthatatlan Futás programban résztvevő 8 ember átszaladt a célvonalon a Margit-szigeten. Mindig élvezet, ha részesei lehetünk, ahogy mások átlépik korlátaikat és akaraterővel, elszántsággal kitolják teljesítményük határait. Az első kilométerek lefutása is ilyen. Kiváltképp, ha ezt látássérült barátaid teszik.
Tovább olvasok
A Kinizsi százas neve egyértelmű a magyar teljesítménytúra történelmében, olyan mint Petőfi Sándor a Magyar Irodalomban. Ha megkérdezünk valakit, hogy mondjon egy irodalmi személyt, nagy valószínűséggel az Ő nevét fogja említeni nekünk.
Tovább olvasok
Sajnálattal közlöm az állandó kifogáskeresőkkel, hogy egy újabb tételt ki kell húzniuk a listájukról. Merthogy bizony jó idő lett. És én ezt annyira vártam. Nem akadály a reggeli sötét, nem kell a hat réteg ruha sem, és este, munka után is bátran el lehet indulni. Szabadban edzeni igazi kikapcsolódás. Ha pedig te is önmagadat diagnosztizálva nagyfokú tél, és hidegundort állapítottál meg, akkor minden bizonnyal jól fog esni egy-két kör madárcsicsergéssel fűszerezve. Cikkemben összeszedtem azokat a helyeket, ahol gyakran megfordulok, ha kinti edzéshez támad kedvem.
Tovább olvasok
Küszöbön a tanév vége, beindult a vizsgaidőszak, egyre hézagosabbak az iroda asztalainál található helyek, egyszóval nyakunkon a nyár! Az előszezon előnyeit kihasználva én már túl vagyok a nyaraláson, és a kikapcsolódás, pihenés mellett most először kapott helyet a sport is.
Tovább olvasok
Egyre jobban foglalkoztat a futás gondolata? Egyre többször mész le egy-két körre? Már számolgatod a kilométereket, netán az a bűvös 5 km is lazán megy? Gondolatban kacérkodsz egy futóversenyen való részvétellel? A fenti mondatok után, a kérdőjelek helyére egy pillanat alatt pontot tehetsz. Ebből a cikkből kiderül, hogy Zsoca hogyan is veselkedik neki a következő félmaratonjának, hátha kedvet, és motivációt adhat vele másoknak is. Allez!
Tovább olvasok
Félmaraton – ez a táv rengeteg futó álma. A rendszeresen szaladók az első 21 kilométeres versenyükre izgalommal készülnek, míg a gyakorlottak már a 2 órán belüli szintekre edzenek. Tavaly 10330 indulója volt a Wizz Air Budapest Félmaraton e távjának és a szám valószínűleg csak nőni fog az idei, szeptember 10-i alkalommal. Én sokadjára fogom már a bűvös 21-et futni akkor, így eddigi tapasztalatomat összegyűjtöttem nektek 21 tanácsban.
Tovább olvasok
Futó sportközösségünk tagjaival pár héttel ezelőtt megnéztünk egy filmet, mely élethűen mutatja be az ultrafutók világát. Elhűlve bámultuk a megdöbbentő lelki és fizikai tusát, melyet a 42 km feletti versenyek indulói tapasztalnak meg. Még aznap rákerestünk a világhálón a hazai ultrák egyik alapnak tekinthető távjára, az Ultrabalatonra.
Tovább olvasok
A nap tűzforrón süt. Alig található némi menedék a fák között. A szél néhol üdítően fújdogál. A szintemelkedés alig észrevehetően fogy az egyenletesen kimagasló hegyek és emelkedők miatt. A mezőny egy közösség. Nem számít, mit tettél le eddig az asztalra, mindenki egyenlő. Közvetlen, barátkozó és segítőkész. Következzen a Kaptárkövek Trail futóverseny, az élmények és a Bikavér hazájában.
Tovább olvasok
Anno az edzések egyik rendszeres velejárója volt a tempófutás, Fartlek. Akkor még mélyebb gondolatok nélkül, de annál nagyobb elszántsággal hasítottuk az erdei utakat és ösvényeket, egymással versenyezve. Ma már tudom, hogy az edző által időszakosan kiírt edzéstípus mögött mélyen szántó elképzelések rejlenek.
Tovább olvasok
A kánikulával sajnos minden évben számolnunk kell. Idén is már-már aktuális. Természetesen az élet ilyenkor sem áll meg. Alább olvasható tíz praktikus gyakorlati tanács azoknak, akik a legmelegebb napokban is futni szeretnének.
Tovább olvasok
A terepfutás és a természetjárás térhódítása egyre nagyobb. Egyik szemem örül, a másik bánatos. Örül, mert sokan kezdik felfedezni, hogy van élet az aszfalton kívül is. Egyre többen vetik bele magukat a zöld rengetegbe, és sportolnak ott. Bánatos, mert évről évre egyre zsúfoltabbak ezek a rendezvények. Valahogy kezd elveszni számomra az egyedüli egyedisége a dolognak. Zsúfolt ösvények, természetet és másokat nem tisztelő erdőlátogatók, aránytalan nevezési költségek. Sok dolgot nem tudunk befolyásolni, azonban az utóbbira remek alternatíva lehet, ha nem kimondottan terepfutóversenyre megyünk, hanem egy teljesítménytúrára és azt futjuk le.
Tovább olvasok
Vannak azok a napok, azok a bizonyos reggelek, amikor azt mondod, hogy nem, nem akarom. Mégis fogod magad, ráncigál a célod, hogy menj, csináld! Kegyetlen érzés, nem igaz? Amikor a tested egy része, a kisördög csábít és győzköd, hogy kevés vagy, nem kell ez neked, nincs értelme. Hogyan győzöd le?
Tovább olvasok
Szomorúan, vágyakozó tekintettel nézek ki az iroda ablakán. Délután van, kint harsogó napsütés, épp csak annyira fúj a szél, hogy ne legyen zavaróan meleg a levegő, a lengedező fák szinte ordítanak, hogy tavasz van. Visszafordítom a pillantásom a gép elé, de hiába. A bennem rejlő feszültség csak nő, és minden porcikám csak egy dolgot akar: futni, a szabadban.
Tovább olvasok
Hoztam három Kalenji újdonságot. Olyan kiegészítő triót, melyek ugyan nem számítanak innovációnak, de hasznosak lehetnek a hétköznapi futásainkhoz. Első ránézésre mosolyt csalnak az arcra, de aztán, ha jobban belegondolunk, tényleg praktikus apróságok lehetnek. Allez’ Kalenji!
Tovább olvasok
Az ember vérében van a versengés. Velünk született ösztön. Régen az életünk múlhatott azon, ha valakinél jobbak voltunk. Mára ez annyiban változott, hogy nem életre menő versengések vannak. Sportírások tömkelege sulykolja belénk, hogy legyen valami célod, amiért megéri felkészülni és kilépni a komfortzónából. Kitűzöd, elhatározod, majd mindent megteszel, hogy sikerüljön, azonban a versenyen csak egy pillanaton múlt, hogy kicsúsztál a tervezett időből. Mi a megoldás? A válasz egyszerű:
Tovább olvasok
Az első örökre első, egyszeri és utánozhatatlan marad az élet minden területén. Április első, már-már nyárba hajló vasárnapja mindenképpen mérföldkövet jelent az én átlagos kis életemben és nem olyan rég elinduló futó karrierem történetében: lefutottam az első félmaratonomat!
Tovább olvasok
Nem vagyunk ősidők óta barátok, ezt tudjuk mindketten. 2016 szeptemberében kerültünk közelebbi kapcsolatba, de azért valljuk be, hamar egy hullámhosszra kerültünk. Engem a kényszer vitt rád, te pedig jól helytálltál. Barátságunk töretlen, sosem kellett csalódnom benned, viszont meg kell értened, csalfa vagyok veled. Most kicsit elhagylak, de még jövök. Remélem azért jóban maradunk.
Puszi, Hanna
Tovább olvasok
Futóként nem sok emberrel találkoztam még, akivel ne történt volna valamilyen baleset, sérülés. Ami viszont a különbség futó és futó között, hogy ki hogyan éli meg és hogyan kezeli ezt az időszakot. Fontos, hogy hallgass arra, amit a tested üzen, ide értve a fájdalom formájában jelentkező üzeneteket is. A közelgő sérülés vagy a potenciális veszélyforrások észrevétele, a képesség, hogy tudd mikor kell abbahagyni a futást és megadni a testnek a regenerálódáshoz szükséges időt – ezek sokat segíthetnek.
Tovább olvasok
Már csak pár nap és a festői Dunakanyar egy rövidke szakaszát hamarosan futók ezrei fogják ellepni, köztük Just have fun futóközösségünk tagjai is. Sokat gondolkodtam, miről lenne érdemes írnom így pár nappal a rajt előtt, az internet hatalmas hálója már így is tele van hasznosabbnál hasznosabb tanácsokkal a 21,097 km-es táv sikeres teljesítésére vonatkozóan. Végül arra jutottam, hogy megint az érzelmeimre hagyatkozom és a felkészülési időt bemutatva bepillantást engedek egy félmaraton küszöbén álló futó lelkivilágába.
Tovább olvasok
Következő cikkem egy kolléganőm vendég írása: Niki hangulatos betekintést ad a náluk beinduló közösségi szaladásról. Mivel a futás szenvedélyének átadása fontos Rajt nálam, nem kérdés, hogy megosszam veletek.
Tovább olvasok
Túl vagyok 2017 első versenyén. Egy 25 kilométeres váltóval szálltunk be a buliba a 33. Pécs-Harkány futáson. Azt hittem, hogy kifog rajtam a mecseki emelkedő kombináció, aztán meglepetésre életem egyik legjobb rövidtáv eredményét raktam a Harkányba tartó aszfaltra. Erről hoztam egy kisebb beszámolót.
Tovább olvasok
Március 12 igazi láblógatós vasárnap lehetett volna, de mégsem így lett. Helyette inkább terepfutni mentem. Életemben először. Persze reggel nem voltam teljesen biztos abban, hogy a nevezésemkor eléggé átgondoltam, hogy nyakamba veszem a János-hegyet. Viszont így, a verseny után, már tényleg láblógatva, teljesen biztos vagyok benne, hogy megérte.
WadkanZ Trail Budakeszi élménybeszámoló következik.
Tovább olvasok
„Te Pista! Nem tudom te hogy vagy vele, de én nem szeretem a meglepetéseket. Nem akarunk kimenni verseny előtt és megnézni a pályát, hogy mégis milyen?” A próbafutás után egyik szemem örült, a másik sírt. Örült, mert tudtam mi vár rám, és sírt, mert tudtam mi vár rám.
Tovább olvasok
A Róka-hegy tetején csendesen figyeltem az előttem elterülő zajos városrészt. Húzós emelkedőt küzdöttem le éppen, egy pillanatra lehunytam a szemem és próbáltam újra nyugodtan, egyenletes ritmusban lélegezni. Az arcomat érintő tavaszi fuvallat mintha a tavalyi tavasz emlékeit hozta volna magával, egymás után villantak be a felejthetetlen momentumok, egészen a kezdetektől. Gyorsan végigpörgettem magamban, mi is történt az elmúlt egy év alatt…
Tovább olvasok
A futás egy idő után monoton. Ugyanazok az útvonalak, körök ismétlődnek. Valami eltűnt belőle. Már nem hoz lázba annyira a dolog, mint az elején. Ha nem tudod folyamatos célokkal motiválni magad, vagy nem tudsz változatosan edzeni, unalmassá válik az egész. Pedig nem erről kell szólnia a futásnak. A legfontosabb, hogy élvezd a mozgást. Mivel lehet visszahozni a kezdeti „alig várom, hogy elinduljak” érzést? Talán segíthetek kicsit rávilágítani.
Tovább olvasok
Interjúm alanya egy fitt édesapa, aki gyerek, család, munka és hétköznapi ügyes bajos teendők mellett is képes időt szánni a sportra. Nem is akárhogyan, mert heti több edzés formájában, több féle sporttal üti el a „felesleges” idejét. Emellett személyes blogot is vezet, ami nem kis motivációt ad követői egyre népesebb táborának. Ismerjük meg Bélát!
Tovább olvasok
A sporttáplálkozás egy borzasztóan izgalmas témakör. Igaz, hogy vizuálisan leginkább érzékelhető eredménye ennek az erősportokat űzők fizikumán van, de a sportteljesítményre gyakorolt hatása minden sportnál megkérdőjelezhetetlen. Nézzük, hogyan érdemes egy futónak táplálkozni, illetve milyen étrendkiegészítők használata a legkifizetődőbb.
Tovább olvasok
Szeretek nagy szavakat használni, de talán túlzás lenne azt állítani, hogy ez a hét megváltoztatta az életem. Viszont megváltozott a futáshoz való hozzáállásom, ami végül is közvetetten az életemre is kihat, nem igaz? 🙂 Na, de mi minden történt ez alatt az egy hét alatt, ami ilyen lélekemelő gondolatokat ébresztett bennem? Kicsit személyes élménybeszámoló következik.
Tovább olvasok
Minap kipróbáltam a futást zene nélkül. Otthonhagytam a fülest, kizártam mindent és teszteltem a NEM zenével futást. Elmerültem benne, miközben a természet fantasztikus zenekara adta az igazi “muzsikát”? Jobb volt így? Zenével vagy nélküle? A válaszokért kattintás tovább.
Tovább olvasok
Ha még emlékeztek, decemberben, az első 10,5 km-es verseny sikeres teljesítését övező örömmámorban világgá kürtöltem, hogy a következő gigászi cél a félmaratoni táv lefutása áprilisban. A felkészülésben a téli hónapok sem jelentenek akadályt, január második hetében óriási lelkesedéssel vetettük bele magunkat a futásba Just have fun futóközösségünk tagjaival. Mi történt eddig, hol tartunk most és mit tervezünk áprilisig?
Tovább olvasok
Gyönyörű az erdő mostanság. A dér, mint valami idő-lelassító anyag bevonja a növényeket, megfagyasztja a környezetet. A köd enyhe utópisztikus látványt kölcsönöz, már-már Stephen King szerű az egész. A talaj kemény és fagyott mint ha nem is föld lenne, hanem egy keményebb és ridegebb anyagforma. Megállt az idő, teljes a csend. Csak a lélegzet hallatszik és a lépteid.
Tovább olvasok
Nem szeretnék innen-onnan szedett okosságokat puffogtatni, hogy miért is kezdj bele a futásba, miért is lesz ez életed döntése, mert az nagyon hajazna egy kezdő teleshopra. Még a fényezést, a futás oly szép, ragyogó és “szivárványos” mivoltát sem tárom fel a következő posztban. Mindössze, leírok 5 olyan tényezőt, amiért bátran vállon veregetheted magad, ha futócipőt ragadsz és kilépsz a komfortzónádból.
Tovább olvasok
A reggeli dugó sűrűjében már tudtam, hogy nem fogok pontosan érkezni az interjúnkra, de a piros lámpáknál gyorsan megírt sms-re kapott „Semmi gond” kissé oldotta a nyugtalanságom. Exner Nikához igyekeztem, aki a Niqual fordítóiroda alapítója, a Bolba mesék című környezetvédelmi könyvsorozat írója, kétgyermekes anyuka és mellesleg nemsokára kétszeres maratonista.
Tovább olvasok
Itt a tél. Az ünnepek és a lustaság nagy kihívás elé állít minket. Menjek futni, vagy maradjak bent a jó meleg szobában? Az időjárás elég szeszélyes. Ha futásra adjuk a fejünket, nem árt tisztában lenni egy-két dologgal.
Tovább olvasok
Karácsony közeledtével minden évben elindul egy óriási jótékonykodási hullám, hirtelen a szemünk elé tárulnak a nehéz sorsok, a rászorulók történetei. Alapítványok, civil szervezetek, intézmények dolgoznak azon, hogy sokak számára szebbé varázsolják az ünnepeket. A mi döntésünk, hogy ebben részt szeretnénk-e venni és ha igen, hogyan? Én a jótékonysági futásban találtam meg a választ, ugyanis a sport iránti szenvedélyemmel, ilyen formán akár másokon is segíthetek. December első hétvégéjén a „napfény városában” futottunk a szegedi gyermeksebészetért.
Tovább olvasok
Egy kissé szeles, de napsütéses péntek délelőtt, már-már ebédidő környékén gyorsan kocsiba pattantam, hogy még időben érkezzek az interjúnknak kiválasztott budai kávézóba. Fotós kollégámmal, Juhász Mátéval hamar kiszúrtuk a terem másik végében várakozó Elek-Belus Fruzsinát, a 35 éves, kétgyermekes, hosszútávfutó anyukát, a Kilométerkövek blog szerzőjét, akivel – belefeledkezve az idő múlásába – közel másfél órán keresztül beszélgettünk futásról, anyaságról, családról, motivációról.
Tovább olvasok
Ultra távnak nevezünk minden olyan távot, ami a hivatalos 42,192 km-es maratoni táv felett van. Efölött már csak a hossz, vagy az idő alapján különböztetik meg a kategóriákat. A 85 km-re mind fizikailag, mind fejben nagyon edzettnek kell lenni. A felkészülés nagyon jól sikerült, elég erős évet zártam versenyek terén. Minden edzés és verseny annak a tudatában telt el, hogy ez is az év végi nagy versenyen fog majd támogatni, a Piroson. Az utolsó nagy verseny előtte, a Budapest Maraton is ennek jegyében telt és nagyon jó formában sikerült teljesíteni, így nagyon bizakodó lettem a végén. Így hát neki is ugrottam életem egyik meghatározó kihívásának.
Tovább olvasok
Amióta beköszöntött a hideg – bár ez jelen helyzetben kissé túlzás – izgatottan vártam az alkalmat, hogy végre én is átéljem a téli futás örömeit. Miközben épp a jó meleg futónadrágomra vártam a kasszánál, az eladó hitetlenkedve kérdezte tőlem: „Te télen is kint futsz?” Akkor még én is kissé félve válaszoltam: „Hát igen, minden esetre igyekszem…”
Tovább olvasok
4-5 km-nél érkezik a dráma, az a libabőrös, jóféle dráma. Lepörög egy régi emlék, kellemes foszlányaiból összeáll egy múltbéli kép és máris azon kapod magad, hogy fejben magasról teszel a külvilágra. Csak futsz, szaladsz, repülsz és próbálod életed akkori egészét összerakni.
Tovább olvasok
1 hónap! Még belegondolni is szörnyű, nemhogy átélni, a részese lenni 1 hónap „nemfutásnak”. Nevezhetjük ezt kényszerpihenőnek, betegségnek, fáradtságnak, ráaggathatnék még rengeteg kifogást, de a szavak sajnos még nem feledtetik velem a belül mardosó lelkifurdalást, sőt ettől még a letapadt izmaim sem támadnak fel a tetszhalott állapotukból. Bizony előfordul, hogy néha elfogy a lelkesedésünk, összesűrűsödik az életünk vagy épp a szervezetünk kíván egy kis pihenést, viszont kellő időben fel kell ismernünk a szünet végét és nem szabad engednünk a lustaság hívogató szavának!
Tovább olvasok
Nyakunkon a hideg. Itt az ajtó előtt a cudar, pár fokos időjárás. Nincs mese, fel kell készülni a ruhadarabokból és futni tovább, mert a szaladás nem állhat le. Igaz? A következő tippekkel nem kell lemondanod a tervekről, a hűvös, hidegben futásról!
Tovább olvasok
A múlt héten részt vettem az újabb megmérettetésen, de nem kirobbanó formában vágtam bele. A legutóbbi cikkemben arról volt szó, hogy mennyi sérülés ért engem a sportpályafutásom során; legutóbb két és fél hónapja szakadtak el részlegesen a szalagok a jobb bokámban. Kérdéses, hogy vajon szabad-e ennyi idő után spártázni?
Tovább olvasok
Pár napja már olvashattatok az Innovációs Awardsról. Piri kolleganőm tollából belekóstolhattatok a Decathlon által minden évben megtartott legjobb újítások gálájáról, annak eredményéről és egyik résztvevőjéről. Egy kicsit más irányból közelítem meg a történetet. Hazai pályán mozogva könnyebb lesz, mert igen, volt a legjobbak között egy futó újítás is. Nos, lássuk a medvét.
Tovább olvasok
Az elmúlt egy hónapban napról napra egyre szomorúbban veszem tudomásul a sötétségbe forduló késő délutáni órákat. Ezért mindent megteszek, hogy minél hamarabb átverekedjem magam az időtlen időkig tartó pesti dugón-persze hiába. Mire hazaérek, olykor még elkapom ugyan a vörösen izzó nap utolsó sugarait, de legtöbbször csalódottan, az utcai lámpák halványan pislogó fényében kell megtennem a kapunkig vezető utat. Egy újabb „ma is elmarad a futás” nap… Hogy télen se kelljen lemondanom a futásról és a sportról, alkalmazkodva a megváltozott körülményekhez, ki kellett dolgoznom egy új, téli edzéstervet…
Tovább olvasok
A budapesti Wizz Air félmaraton a rekkenő hőség és a több, mint 15 000 résztvevő ellenére is egyszerűen fantasztikus élmény volt! Kellett egy kis idő, mire sikerült elrendeznem magamban a friss tapasztalatokat és levonni a megfelelő, rám vonatkozó tanulságokat. Az egyik legfontosabb, amit megtanultam, hogy a verseny és a futás két külön dolog.
Tovább olvasok
Épp cipőtesztet végzek. A következő váltó fél-maratonomra készülve, a napi kb. 10 km-et ebben szaladom és figyelem, tárolom az infókat. Mivel a sérülésemből vissza-vissza téblábolva nem vállalok oly merészen nagy távokat, tökéletes tesztalanynak bizonyul. Na de, melyik cipőről is van szó? Kattintás tovább és kiderül. Allez!
Tovább olvasok
Hatalmas célkapu alatt több száz ember egyetlen hangként számol vissza, majd amikor elhangzik az utolsó 1-es is, egyszerre indul meg a vidám színekben pompázó mezőny. Valahol a tömeg végén, elveszve a szinte egyenruhának minősülő Kalenji és Domyos pólók kavalkádjában, viszont annál elszántabban elstartol a 794-es számú versenyző is, hogy szembenézzen a 8 km-es távval egy festői környezetben, a Dunakanyarban. Nem nehéz kitalálni, hogy a 794-es rajtszám engem takar… az első futóversenyemen rengeteg élménnyel lettem gazdagabb, ezeket szeretném most megosztani veletek.
Tovább olvasok
Elég sokan észleltétek vagy hallottátok, hogy már nem csak Budapest külterületein és vidéken van Decathlon, hanem a fővárosunk központi részén is. Így a Nyugati megnyitása előtt adott volt a címben szereplő szlogen használata. Ezáltal adott volt az is, hogy szaladva tegyük be a lábunkat. Nem kis dologgal, futással hangolódtunk a Rajtra. Erről hoztam egy kisebb beszámolót.
Tovább olvasok
Hoztam egy kisebb élmény cunamit a II. CEP Fehérvár Félmaraton futásról. Oly rég szaladtam versenyszerűen. Oly rég éreztem a libabőrt attól, hogy milyen fantasztikus hangulata tud lenni egy több száz futást szerető ember társaságában nekiszaladni egy adott távnak. Végre megszakadt a szenvedésem és jött egy királyi futam, a II. CEP Fehérvár Félmaraton.
Tovább olvasok
6 éve dohányzom és mindössze 5 hónapja kezdtem el futni. 6 év egy fiatal életében soknak számít, amire nem vagyok büszke, 5 hónap pedig szinte semmiségnek, mégis büszkén osztom meg a futásban eddig elért, számomra fontos eredményeket. Az évek alatt a dohányzás életem szerves részévé vált, az elmúlt hónapok alatt viszont hatalmába kerített egy újabb függőség, melynek segítségével talán sikerül megszabadulnom káros szenvedélyem rabláncaitól.
Tovább olvasok
Életemben először áprilisban húztam „igazi” futócipőt a lábamra, majd a kezdeti nehézségeket leküzdve, miután már minden alkalommal örömömet leltem a futásban és teljesen átkattant az agyam, engem is megcsapott a versenyszellem szele. Talán természetes is, ha valaki egy idő után büszke a saját sikereire, akkor már nem csak magának, de másoknak, más körülmények között is szeretne bizonyítani. Tapasztalt futótársaim olyan nagy lelkesedéssel, sokszor szinte mámorosan adták elő élménybeszámolójukat a különböző versenyeken való részvételükről, hogy bennem is megszületett a döntés: versenyre fel!
Tovább olvasok
A japánok nem lazsálnak ha innovációk megalkotásáról, új ötletekről van szó. A nikitai reptéren nemrég átadott felújítással igazán belopták magukat a futók és a futást, atlétikát kedvelők szívébe. Egy futópályát varázsoltak a reptérből.
Tovább olvasok
A sérülésnek van egy lelket facsaró kegyetlensége. Főleg úgy, hogyha nem is fáj annyira, de tudod, hogy a szervezeted most nemet mond, miközben te igennel válaszolnál.
Tovább olvasok
Ismerős? Indul a hosszúnak és minden bizonnyal fárasztónak ígérkező munkanap. A reggeli dugó és a fullasztó város már kellőképpen próbára teszi az idegeinket, a munkahelyen kitartóan küzdünk, de a megoldandó feladatok listája egyre csak bővül és úgy érezzük, soha nem lesz vége… Feszültek vagyunk, stresszelünk, majd hazamegyünk és magunkba zárkózva próbáljuk túlélni a megváltó alvás előtti néhány órát, hogy aztán másnap újra kezdődjön minden elölről… Erre viszont van egy kissé „reklám-ízű” tanácsom: NE STESSZELJ, FUSS! 🙂
Tovább olvasok
Alig egy hete Erdélyország szívében, Székelyföldön tartózkodtam, ahol sikerült egy kisebb terepes kirándulást összehozni. A fenséges dombok tengerében egy Kalenji terepcipő volt a társam a megtett kilométereken.
Tovább olvasok
Március első hétvégéjén, egy borús, esős vasárnapi hajnalon a kék-vértes futóközösségünk egy része célba vette Pécset, hogy ott teljesítse a 32. Pécs-Harkány futóverseny 25 km-es távját. Erről a szaladásról hoztam nektek pár mondatot, szösszenetet! Allez!
Tovább olvasok