Bármilyen furán hangzik is, 16 évvel ezelőtt egy jégfalmászó verseny kapcsán kerültem a futás és azon belül is a tájfutás közelébe. Ekkor ismertem meg azokat a “futóbolondokat”, akiket ma a barátaimnak is hívok. A középiskola és később az egyetem alatt is, számos mókában, kalandban és utazásban volt részünk a futás kapcsán, amely a későbbi pályaválasztásomat is meghatározta. Így kerültem tehát a Decathlonhoz, ahol már több, mint 10 éve róhatom a kilométereket.
Azóta a tájfutás mellett számos egyéb “társterületen” is kipróbáltam magam, legyen az terepfutás, atlétika, utcai futóversenyek, triatlon vagy spártai – és egyéb akadályfutások. Büszke vagyok rá, hogy az eltelt évek alatt életem szerves része maradt a sport és azon belül kiemelten a futás, tájfutás.
Jelenleg Franciaországban, Lille-ben élek és a Decathlon központjában dolgozom. Megadatott az a különleges szerencse, hogy azzal foglalkozhatom, ami a hobbim. Így amíg “tűz közelben” vagyok, szeretnék megosztani veletek minél több érdekességet az itt tapasztaltakból, és a cikkeimmel segíteni abban, hogy minél többen megismerjék és megtapasztalják a sport, és azon belül is a tájfutás örömeit.
A múlt héten a nemzetközi termékképzés keretében elindítottuk az idei évet. Huszonhat országból érkeztek kollégák, hogy megismerkedjenek a gyártás hátterével és ennek keretében az idei évben az áruházakba kerülő speciálisan a tájékozódási sportolóknak kifejlesztett termékekkel.
Tovább olvasok
A tájékozódási sportok kapcsán, legyen az akár futás vagy épp lovaglás, mindig felmerül a kérdés: "OK, de hogyan gyakorolhatom egyedül? Honnan lesz térképem? Hogyan mérhetem az időmet?"
Tovább olvasok
Áprilisban indítottuk útjára az első, kifejezetten tájékozódási futáshoz tervezett terméket a Decathlon fejlesztésében. Sajnos az azonnali tesztet a végső termékkel egy sérülés megakadályozta, de most, hogy ismét elkezdtem futni, már semmi nem mentette meg az éles bevetéstől!
Tovább olvasok
Egy páran talán hallottátok, de a sors és egy rossz mozdulat következtében keletkezett térdszalag sérülés miatt már 6 hónapja nem futottam. A műtét júliusban megvolt, a fájdalom szerencsére elmúlt, így hamarosan ismét futócipőt húzhatok és élvezhetem a sport és az erdő gyönyöreit. Legalábbis ez a terv! Hogy milyen elvek alapján álltam mindehhez hozzá, ezt szeretnem nektek bemutatni.
Tovább olvasok
Mióta elindultak a blog tájfutással foglalkozó fejezetei, többször is megkaptam már a kérdést: « OK jól van, de hogyan kell használni egy tájolót, iránytűt? » A következő cikkben ebben szeretnék nektek segíteni!
Tovább olvasok
Miért is szeretem a munkámat? Azért is, mert nagyon sok érdekes emberrel találkozhatok, júliusban egy ilyen emberrel beszélgettem. Egy pragmatikus álmodozóval, aki fejébe vette, hogy nyugdíjas korában szeretné megreformálni a tájfutást! Ismerjétek meg Luc Cloostermans-t és a Go4orienteering (Go4O) koncepcióját.
Tovább olvasok
Ahogy korábban írtam, a tájfutás alapvetően egyszerű: egy térkép, egy tájoló és egy jó környezet, jó alkalom szükséges hozzá mindösszesen. Azonban, ha szeretnétek komolyabban is, versenyszerűen űzni a sportot, akkor bizony szükség van néhány speciális eszközre, amelyek sportolás közben segítik, megkönnyítik az életeteket.
Tovább olvasok
Akkor még nem gondoltam, de 2002 decembere és egy kíváncsiságból elkövetett edzéslátogatás megváltoztatta az életemet.
Tovább olvasok
Alapvetően a fő sportom a tájfutás, tájékozódási futás. Lassan 16 éve űzöm, és az élet úgy hozta, hogy most már fő munkaidőben is ezzel foglalkozhatom. Sokak számára azonban ez egy ismeretlen világ, egy bonyolult, misztikus kihívás, amelynek ha teljesen őszinte akarok lenni, van is némi alapja. A következő néhány posztomban azonban emellett szeretnék rávilágítani a szépségeire is! Honnan indult, hogyan lehet kipróbálni és miért jelenleg is milliók kedvenc elfoglaltsága. Ki tudja? Egyszer talán, kedves Olvasó, a Tiéd is ez lesz?
Tovább olvasok
Anno az edzések egyik rendszeres velejárója volt a tempófutás, Fartlek. Akkor még mélyebb gondolatok nélkül, de annál nagyobb elszántsággal hasítottuk az erdei utakat és ösvényeket, egymással versenyezve. Ma már tudom, hogy az edző által időszakosan kiírt edzéstípus mögött mélyen szántó elképzelések rejlenek.
Tovább olvasok
A kánikulával sajnos minden évben számolnunk kell. Idén is már-már aktuális. Természetesen az élet ilyenkor sem áll meg. Alább olvasható tíz praktikus gyakorlati tanács azoknak, akik a legmelegebb napokban is futni szeretnének.
Tovább olvasok
Futóként nem sok emberrel találkoztam még, akivel ne történt volna valamilyen baleset, sérülés. Ami viszont a különbség futó és futó között, hogy ki hogyan éli meg és hogyan kezeli ezt az időszakot. Fontos, hogy hallgass arra, amit a tested üzen, ide értve a fájdalom formájában jelentkező üzeneteket is. A közelgő sérülés vagy a potenciális veszélyforrások észrevétele, a képesség, hogy tudd mikor kell abbahagyni a futást és megadni a testnek a regenerálódáshoz szükséges időt - ezek sokat segíthetnek.
Tovább olvasok